Terapia ciepłem

Ciepłolecznictwo ‒ terapia ciepłem, która pomaga pozbyć się bólu

Termoterapia jest jednym z działów fizykoterapii. Ma ona pozytywny wpływ na organizm człowieka poprzez wykorzystanie ciepła lub zimna. Jest to skuteczna i szeroko rozpowszechnioną metoda leczenia. Składa się z ciepłolecznictwa i zimnolecznictwa. Działanie temperatury jest wykorzystywane do zabiegów miejscowych lub ogólnych.

Co to jest ciepłolecznictwo?

Ciepłolecznictwo jest jedną z najstarszych metod leczenia. Polega na dostarczeniu energii cieplnej w miejsca chorobowe lub na cały organizm głównie metodami: przenoszenia i przewodzenia. Jest uważane za najsilniejszy i najskuteczniejszy środek przeciwbólowy. Ciepłolecznictwo stosuje się w celu leczenia chorób, dysfunkcji, jak i utrzymania zdrowia.

Zmiany, które zachodzą w organizmie w procesie terapii ciepłem, można podzielić na:

miejscowe – zwiększenie przepływu krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych,

ogólne – dostarczenie znacznie większej dawki ciepła co skutkuje nadmiernym wydzielaniem potu i dużej ilości wody.

Wykorzystanie ciepła terapeutycznego ponadto skutkuje: szybszym gojeniem się ran, ogrzaniem płynu wewnątrzstawowego, zmniejszeniem lepkości tkanek, które stają się bardziej rozciągliwe oraz redukcją bólu.

Na jakie schorzenia ciepło terapeutyczne będzie wskazane?

Lista wskazań do stosowania terapii ciepłem jest długa i zalicza się do niej:

  • stłuczenia, krwiaki, uszkodzenia urazowe rąk i nóg, urazy tkanek miękkich, stany pourazowe wiązadeł oraz torebek stawowych, niedowład kończyn górnych i dolnych,
  • przewlekłe schorzenia reumatoidalne, choroby zwyrodnienia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • przewlekłe zapalenie zatok oraz oskrzeli, nieżyt gardła i krtani, zapalenie ucha ośrodkowego,
  • zapalenie i kamica dróg moczowych,
  • trądzik, czyraczność,
  • nerwobóle, postrzał, porażenie nerwu twarzowego, rwa kulszowa, przykurcze mięśnowo-stawowe,
  • choroba Raynauda,
  • przewlekłe zapalenie jelit, nieżyt żołądka, stany kurczowe jelita grubego, kamica lub zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym i krzyżowym, przykurcze pooparzeniowe, zespół bolesnego barku, wzmożone napięcie mięśniowe,
  • termoterapia prostaty.

Kto może przeprowadzić profesjonalny zabieg ciepłolecznictwa?

Część zabiegów z wykorzystaniem ciepła można wykonać samemu w domu. Najpopularniejszymi sposobami ogrzewania bolących miejsc są: poduszki elektryczne, termofory lub woreczki z rozgrzanym piaskiem. Trzeba jednak pamiętać, że wytwarzane ciepło z tych źródeł przenika płytko do organizmu, co powoduje małą skuteczność.

Profesjonalne zabiegi terapii ciepłem, które przyniosą oczekiwane rezultaty, są przeprowadzane w gabinetach fizjoterapeutycznych. Do najpopularniejszych metod należą: terapia żelowa, parafina, fango, sauna, borowina (torf leczniczy) czy ciepła hydroterapia. Można również skorzystać z kabiny rehabilitacyjnej.

Połączenie ciepła i pary statecznie pobudza organizm do walki z różnymi schorzeniami, a także pozwala osiągnąć równowagę umysłu i ciała co przyczynia się do zachowania zdrowia i pięknej urody na długie lata.

Jak wygląda proces terapii ciepłem?

Proces ciepłolecznictwa będzie zależał od metody, która zostanie zastosowana. Najczęściej stosowane są:

1. Terapia żelowa – polega na zastosowaniu specjalnych okładów z żelem. Po umieszczeniu żelu w gorącej wodzie będzie on utrzymywał ciepło, służąc jako termofor, który rozgrzeje dane miejsce.

2. Parafina – to węglowodór nienasycony, który otrzymywany jest z destylacji ropy naftowej. Stosowana w formie okładów, podczas których ciepło przenika do tkanek. Poprawia krążenie krwi, koi bolące stawy, a także rozluźnia mięśnie.

3. Borowina – inaczej nazywana torfem leczniczym. Torf to skała osadowa, która powstaje w wyniku butwienia roślin, cechuje się działaniem przeciwzapalnym, bakteriobójczym, nawilżającym, a także łagodzi podrażnienia i odtruwa skórę.

4. Fango – ma podobne działanie jak torf. Najczęściej jest wykorzystywany do kąpieli i okładów. Działa rozgrzewająco, dlatego jest polecany osobom ze schorzeniami reumatologicznymi.

5. Sauna – podgrzewanie organizmu za pomocą suchego gorącego powietrza ze zmienną wilgotnością, a następnie po zabiegowym schłodzeniem ciała poprzez kąpiel lub natrysk. Zabieg ten jest często wybierany, ponieważ poprawia krążenie krwi, a także wzmacnia odporność. Może odbyć się przy pomocy tradycyjnej kabiny lub sauny ozonowej.

6. Naświetlanie miejscowe – polega na podgrzaniu aparatami stołowymi albo statywowymi danej części ciała. Podczas zabiegu odczuwalne jest przyjemne ciepło.

Zabiegi fizjoterapeutyczne polegające na wykorzystaniu ciepła terapeutycznego przynoszą zadowalające efekty i są dobrym uzupełnieniem procesu rehabilitacyjnego. Działają pozytywnie na wiele schorzeń. Należy pamiętać, że każde leczenie powinno być wykonywane pod nadzorem specjalisty z dziedziny terapii ciepłem.